Drewniane schody samonośne – co to takiego?

Schody samonośne w mieszkaniach we Wrocławiu

Schody nie muszą być zimne i nieprzystępne. Materiał, z którego zostały wykonane, a także ich wygląd i konstrukcja mogą być ciekawym elementem dekoracji wnętrz. Tak właśnie wyglądają i zostały zbudowane schody dywanowe. Jest to jedna z odmian schodów drewnianych, które w całości wykonane zostały z naturalnego surowca. Jest to jedną z ich wielu zalet. Jednak spójrzmy teraz na coś innego, co odróżnia schody samonośne od pozostałych. Przyglądając się temu, jak są zbudowane schody żelbetowe, zauważymy że opierają się one na stropie i podłodze lub mogą mieć konstrukcję wspornikową. Oznacza to że ich występowanie i działanie jest ściśle związane z pozostałymi elementami budynku. Tymczasem schody samonośne mają jedną, ale bardzo dużą przewagę. Same w sobie są konstrukcją nośną i można je instalować w niemal każdym miejscu, również tam gdzie pozostałe elementy budynku nie mogą przenosić obciążeń.

Gdzie instaluje się schody samonośne

Atrakcyjny wygląd, możliwość wyprodukowania w dowolnym rozmiarze i kształcie, a także estetyczne wykonanie oraz samonośna konstrukcja. To wszystko sprawia, że schody dywanowe znajdują coraz częstsze zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym. Mogą pełnić wiele funkcji, ale zazwyczaj są one ściśle związane z względami dekoracyjnymi oraz aranżowaniem przestrzeni.

  • Schody drewniane na piętro – drewniane schody bardzo ładnie prezentują się w nowocześnie urządzonych apartamentach dwu poziomowych. Aby połączyć oba poziomy komunikacją wewnętrzną, nie trzeba wykonywać skomplikowanych przeróbek konstrukcji budynku. Zamiast tego można w mieszkaniu zainstalować samonośne schody Wrocław, które nie tylko pozwolą na bezpieczne wchodzenie i schodzenie, ale staną się pięknym elementem dekoracyjnym.
  • Schody dywanowe na antresole – zarówno w domach i mieszkaniach coraz częściej pojawiają się antresole. To bardzo ciekawy sposób aranżowania wnętrz, który pozwala zwiększyć ich przestronność, a jednocześnie zapewnia intymne miejsce do odpoczynku lub pracy. Aby móc bezpiecznie wejść na antresolę, można wykorzystać drewniane schody Jelcz. Jeżeli będą to schody samonośne, również nie trzeba wykonywać skomplikowanych i kosztownych przeróbek w konstrukcji budynku. Schody samonośne mogą mieć postać jednego, prostego biegu, a także być schodami zabiegowymi lub dwubiegowymi łamanymi. Ich ostateczny wygląd będzie oczywiście zależał od wielkości i układu pomieszczenia, w którym mają się znaleźć.

Z czego zbudowane są schody dywanowe?

Jak sama nazwa wskazuje, schody drewniane produkowane są z drewna. Nie są to jednak przypadkowe gatunki drewna, ale starannie selekcjonowane i poddane długiemu sezonowaniu. Do produkcji schodów drewnianych wykorzystuje się przede wszystkim szlachetne gatunki drewna liściastego. Drewno to jest pozbawione żywicy, jest twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ma zwartą budowę, co korzystnie wpływa na sztywność, przenoszenie dużych obciążeń oraz poprawia odporność ogniową. Oczywiście, zanim takie drewno zostanie użyte do produkcji schodów, musi być sezonowane. Przechowywane pod przykryciem w wentylowanym miejscu, powoli traci nadmiar wilgoci i równomiernie się kurczy. Dzięki temu można uniknąć jego pękania i pojawiania się nieestetycznych szczelin już po zbudowaniu schodów. Kiedy drewno jest już prawie gotowe, aby wykonać z niego schody samonośne, zostaje poddaje impregnacji. Odbywa się ona metodą ciśnieniową przy użyciu autoklawów. Ostatnim etapem jest przycięcie na elementy, impregnacja oraz montaż.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego.